Encyklopedia ziół

Aloes – zawiera glikoproteiny, aloeninę A i aloinę. Działa immunostymulująco i przeciwzapalnie. Wyciąg z liści aloesu jest stosowany przy leczeniu chorób żołądka i dwunastnicy oraz oparzeń i ran. Przedawkowanie soku z aloesu prowadzi do atonii jelita grubego.

Babka lancetowata – wyciąg z liści babki stosuje się w stanach zapalnych dróg oddechowych, przy problemach żołądkowych oraz wrzodach żołądka. Działa wykrztuśnie i przeciwskurczowo. Okłady pomagają w gojeniu ran, spowodowanych przez oparzenia i czyraki.

Babka płesznik – pomaga w nieżycie żołądka, zaparciach przejściowych i atonicznych.

Bez czarny – środek napotny w stanach grypowych, moczopędny. Bogaty w witaminę C, wzmacnia układ odpornościowy. Stosowany przy zapaleniu spojówek oraz do płukania jamy ustnej i gardła.

Biedrzeniec anyż – stosowany przy suchym kaszlu, jako łagodny środek wykrztuśny oraz w nieżytach gardła, chrypce i do pobudzenia pracy żołądka. Pobudza laktację. Nie stosować w czasie ciąży.

Bluszcz pospolity – działa rozkurczająco, wykrztuśnie, mukolitycznie i przeciwzapalnie. Pomaga w zaburzeniach miesiączkowania i migrenie. Wspomaga kuracje odchudzające. Zalecany w leczeniu stanów zapalnych skóry z towarzyszeniem świądu.

Borówka brusznica – stosowana w leczeniu infekcji dróg moczowych, nerek, pęcherza i kamicy moczowej. Pomaga w łagodzeniu biegunki. Dezynfekuje układ pokarmowy.

Borówka czernica (Borówka czarna, Czarna jagoda, Czernica) – stosowana w nieżytach jelit i żołądka. Pomaga w leczeniu schorzeń siatkówki oka. Ma właściwości przeciwrobacze. Pomocna w leczeniu cukrzycy oraz nieżytów jamy ustnej oraz gardła.

Brzoza brodawkowata (Brzoza omszona) – wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych, zaburzeń oddawania moczu i choroby gośćcowej. Przynosi ulgę w bólach reumatycznych. Wzmacnia i odtruwa organizm.

Bylica piołun – pobudza łaknienie i leczy dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Zwalcza pasożyty skóry i owsiki, działając na nie toksycznie.

Centuria pospolita (Tysiącznik) – stosowana w leczeniu zaburzeń trawienia, zgadze i wzdęciach. Pobudza apetyt. Zalecana dla osób z wyniszczonym chorobami organizmem.

Chmiel zwyczajny – stosowany w stanach nadmiernej pobudliwości i uczucia niepokoju. Koi nerwy i działa nasennie. Wyciąg z szyszek hamuje wypadanie włosów.

Czosnek pospolity – stosowany między innymi przy schorzeniach układu oddechowego, infekcjach dróg oddechowych oraz zakażeniu gardła i krtani. Pomaga w gojeniu ran po oparzeniach, grzybicach i owrzodzeniach skóry.

Dąb szypułkowy – stosowany przy biegunkach nieswoistych i zatruciach pokarmowych wywołanych przez bakterie. W formie okładów ma zastosowanie przy żylakach odbytu, zakażeniach pochwy oraz zapaleniach skóry.

Dziurawiec zwyczajny – wszechstronne działanie tego zioła sprawdza się jako lek rozkurczowy w chorobach wątroby, dwunastnicy, dróg żółciowych oraz w zaburzeniach czynności pokarmowych. Stosowany w depresji i wyczerpaniu nerwowym. Przyspiesza regenerację rannego naskórka i goi rany.

Eukaliptus - stosowany w infekcjach dróg oddechowych oraz stanach zapalnych oskrzeli, ale także we wszelkiego rodzaju przeziębieniach, objawiających się kaszlem i katarem. Ułatwia odkrztuszanie oraz ma działanie odkażające dla błon śluzowych. Przy bólach reumatycznych doskonale rozgrzewa.

Fenkuł włoski (Koper włoski) - pobudza trawienie przy zaburzeniach trawienia z występującymi wzdęciami. Stosowany również jako środek wykrztuśny w schorzeniach dróg oddechowych. Herbata z tego zioła polecana jest kobietom karmiącym, w celu zwiększenia laktacji.

Goryczka żółta – substancje czynne, zawarte w goryczce, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i śliny. Ponadto poprawiają apetyt i są remedium w zaburzeniach trawienia, które występują z bólami żołądka, niestrawnością i wzdęciami. Goryczka wzmacnia ogólny stan organizmu i stosowana jest jako lek w nerwicy żołądka.

Imbir lekarski – regeneruje chrząstki kostno-stawowe, działa przeciwwymiotnie oraz przeciwzapalnie. W formie maści, ekstrakt z imbiru pomaga w leczeniu stanów zapalnych nerwów.

Jałowiec pospolity – ma działanie moczopędne, poprawia perystaltykę jelit, zwiększając wydzielanie żółci i soków żołądkowych. Stosowany przy problemach z krążeniem i niewydolnością nerek. Olejek jałowca działa odkażająco i rozgrzewająco na skórę.

Jemioła pospolita – obniża ciśnienie krwi oraz działa moczopędnie; pomaga załagodzić objawy kołatania serca, zwalniając przyspieszone bicie serca. Stosowana w chorobach nowotworowych i przy leczeniu nadmiernego krwawienia

Kasztanowiec zwyczajny – zapobiega powstawaniu obrzęków i zakrzepów żylnych, pooperacyjnych. Stosowany przy terapii zaburzeń mózgu, powstałych w wyniku urazów i udarów.

Kminek zwyczajny – stosowany w zaburzeniach trawienia, szczególnie u dzieci oraz osób starszych. Poprawia łaknienie i przyswajanie pokarmów, a u kobiet w ciąży zwiększa laktację. Ma działa przeciwświądowe. Usprawnia pracę przewodu pokarmowego oraz wydzielanie soków trawiennych.

Kolendra siewna – stosowana przy utrudnionym trawieniu, braku łaknienia oraz stanach kurczowych brzucha, związanych z zaburzeniami przepływu żółci. Olejek z kolendry siewnej stosowany jest zewnętrznie przy objawach nerwobólowych i mięśniowych.

Kozieradka pospolita – wzmacnia organizm, jest źródłem białka łatwo przyswajalnego, łagodzi stany zapalne skóry oraz jest stosowana w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych. Poprawia trawienie.

Krwawnik pospolity – hamuje krwawienia wewnętrzne, stosowany na trudno gojące się rany. Wykorzystywany jako składnik mieszanek ziołowych w leczeniu chorób przewodu pokarmowego oraz wątroby.

Lawenda - stosowana przy łagodnych zaburzeniach pokarmowych, objawiających się osłabieniem perystaltyki jelit i brakiem łaknienia. W formie olejku, łagodzi bóle mięśni, schorzenia dróg oddechowych oraz zapalenie zatok.

Lipa drobnolistna - stosowana jako środek napotny przy podwyższonej temperaturze i w stanach chorobowych. Działa uspokajająco i moczopędnie oraz przeciwzapalnie.

Lubczyk ogrodowy – stosowany przy zaburzeniach motoryki jelit, działając rozkurczowo. Ma właściwości uspokajające i moczopędne. Pobudza popęd seksualny.

Majeran ogrodowy (Majeranek) – posiada właściwości odkażające skórę i przynoszące ulgę w czasie kataru. Stosowany w leczeniu zaburzeń łaknienia oraz problemach trawiennych. Pomocny w skutkach przeziębienia i infekcji dróg oddechowych.

Melisa lekarska – ma działanie rozkurczające. Stosowana w leczeniu bezsenności, gdyż nie uzależnia i może być długo przyjmowana. Posiada właściwości uspokajające w stanach pobudzenia nerwowego.

Miłorząb japoński (Dwuklapowy) – przynosi ulgę w dokuczliwym bólu nóg i w stanie niedokrwienia kończyn. Stosowany również przy obrzękach kończyn. Posiada właściwości antyoksydacyjne oraz zmniejsza ryzyko chorób serca, takich jak niedokrwienie.

Mniszek lekarski – zalecany w rekonwalescencji po wirusowym zapaleniu wątroby i zabiegach na drogach żółciowych. Stosowany podczas zagrożenia kamicą żółciową. Wpływa pozytywnie na poziom cukru.

Ogórecznik lekarski - działa przeciwalergicznie, przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie. Obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Posiada właściwości moczopędne i napotne.

Orzech włoski – liście orzecha włoskiego stosowane są przy problemach skórnych, takich jak trądzik, egzema czy liszaje. Wykorzystywany przy nadmiernej potliwości stóp i dłoni.

Pierwiosnek lekarski – zalecany jako środek wykrztuśny w przewlekłym zapaleniu gardła i pylicy płuc. Posiada właściwości moczopędne. Niezalecany przy nieżycie żołądka i jelit. Przy wysokich dawkach może działać wymiotnie.

Podbiał pospolity – stosowany w przeziębieniach i anginie oraz zapaleniu błon śluzowych. Łagodzi suchy kaszel i działa wykrztuśnie. Na skórę działa kojąco, w stanach wysypki, owrzodzenia, czyraków i wyprysków.

Pokrzywa zwyczajna – stosowana w leczeniu zaburzeń dróg moczowych oraz kamicy moczowej, działa moczopędnie i oczyszczająco. Środek wzmacniający przy niedokrwieniu i zaburzeniach krzepliwości krwi. Pomocna w stanach zapalnych pochwy, jamy ustnej i trądziku. Przynosi ulgę w bólach mięśniowych i stawowych.

Rozmaryn lekarski – w chorobach przewodu pokarmowego działa rozkurczowo i łagodzi bóle żołądka. Wspomaga produkcję żółci, pomocna w leczeniu pęcherzyka żółciowego. Pobudza krążenie krwi w skórze i działa wzmacniająco na organizm.

Rumianek pospolity – stosowany przy dolegliwościach pokarmowych, wzdęciach i bólach brzucha. Zewnętrznie stosowany przy podrażnieniach skóry i małych zapaleniach. Stosowany w leczeniu upławów i hemoroidów.

Skrzyp polny – poprawia mineralizację kości, zmniejsza zaburzenia metabolizmu oraz przyspiesza gojenie i odnowę tkanki łącznej. W schorzeniach dróg moczowych używany jako środek moczopędny.

Szałwia lekarska – działa przeciwzapalnie w zapaleniu błon śluzowych i skóry. Wykorzystywana w leczeniu lekkich przypadków cukrzycy - obniża poziom cukru we krwi. Stosowana w zapaleniu dziąseł, anginie i dolegliwościach skórnych, takich jak wypryski i otarcia naskórka.

Tymianek pospolity (ogrodowy, prawdziwy) – działa wykrztuśnie w przeziębieniach. Przyspiesza trawienie oraz pobudza wydzielanie soków żołądkowych. W stanach zapalnych, wywołanych przez bakterie ropotwórcze, stosowany do płukania jamy ustnej i gardła.

Żywokost lekarski – stosowany w formie składnika maści oraz jako zasypka, do gojenia ran, owrzodzeń, odleżyn. Ze względu na alkaloidy pirolizydynowe, które działają toksycznie na wątrobę, nie jest stosowany wewnętrznie.