Zioła pomocne w depresji

Zioła pomocne w depresji

Tak powszechny w naszym społeczeństwie mit żelaznej Matki Polki, która z uśmiechem na ustach powinna zajmować się domem, pracą, rodziną i wszelkimi innymi wyzwaniami dnia codziennego sprawia, że bardzo trudno przyznać się kobiecie samej przed sobą, że nie zawsze sobie radzi.

Zanim bowiem sama odważy się przyznać, że coś jest nie tak, to często przez wiele lat próbuje ignorować problem i żyć z nim, licząc, że sam zniknie. W rezultacie coraz częściej kobiety narażają się na depresję, a wtedy niestety poradzenie sobie z sytuacją będzie znacznie trudniejsze, niż byłoby to na wcześniejszym etapie. Nie oznacza to oczywiście, że walka jest już przegrana - musimy tylko lepiej się do niej przygotować.

 

Jak sobie pomóc z objawami depresji?

Ponieważ depresja jako taka wciąż jest zagadką dla lekarzy, zarówno jeśli chodzi o mechanizmy i powstawanie, jak i o skuteczną terapię, to nie ma też jednego uniwersalnego sposobu, który pomógłby każdej osobie cierpiącej na depresję. Zanim jednak udamy się do specjalisty, możemy spróbować radzić sobie z pomocą ziół. Nie zawsze one oczywiście pomogą, ale nawet jeśli miałyby zadziałać na zasadzie placebo - to i tak warto zaryzykować. Pamiętajmy jednak, że depresja to znacznie poważniejszy przeciwnik, niż mogłoby się nam wydawać. Nie ograniczajmy się więc do samych ziół - udajmy się wcześniej do specjalisty, który pomoże nam dobrać odpowiednią mieszaninę elementów takich jak psychoterapia (koniecznie odwiedź adres http://myszkowska-litwa.pl/), leczenie farmakologiczne czy właśnie zioła.

 

Na co możemy liczyć w praktyce?

Dobór leków pozostawmy specjaliście - nikt inny nie powinien nam sugerować żadnych ich rodzajów ani dawek bez dokładnego wywiadu. Co innego, jeśli chodzi o dwa pozostałe elementy. Skuteczna psychoterapia - taka jak choćby psychoterapia Gestalt, która stosowana jest już od połowy ubiegłego wieku - potrafi dać bardzo dobre rezultaty. Jeśli natomiast chodzi o zioła, to często polecane są takie, które mają działanie uspokajające. Dobrym wyborem mogą tu być:

  • melisa lekarska,
  • żeń-szeń syberyjski,
  • bazylia,
  • chmiel,
  • dziurawiec.

Ponownie jednak uczulamy, aby działań terapeutycznych nie ograniczać jedynie do przyjmowania ziół.