Zaburzenia odżywiania - anoreksja

Zaburzenia odżywiania - anoreksja

Coraz modniejsza pogoń za idealną sylwetką, szczególnie wśród młodych dziewcząt bywa bardzo zgubna. Zjawisko to nie wiąże się ze zdrowym stylem życia ani żadną rozsądną formą racjonalnego odchudzania.

Wywoływana celowa utrata wagi, zwana anoreksją, to bardzo poważne zaburzenie odżywiania prowadzące do skrajnego wyczerpania organizmu wskutek braku niezbędnych składników odżywczych. Niekiedy działania osoby chorej mogą doprowadzić do jej śmierci.

 

Jakie czynniki mogą świadczyć o tym, że osoba cierpi na anoreksję?

Osoba cierpiąca na anoreksję przeżywa lęk związany z przybraniem na wadze. BMI osoby, która choruje jest poniżej 17,5. Osoby takie mają lekceważący stosunek do ubytku wagi. O chorobie można mówić gdy osoba spożywa posiłki w samotności i kłamie o ilości spożywanych pokarmów. Niepokojące może być również dbanie o „zdrowe posiłki” domowników i osób z otoczenia. Niepokoić powinna także monotonność tematów poruszanych przez osobę mającą problem. Tematy zazwyczaj są związane z odżywianiem oraz przeliczaniem kalorii. Warto wtedy szczerze porozmawiać z taką osobą, spróbować przekonać ją, że postępuje niewłaściwie i powinna skorzystać z pomocy specjalisty.

 

Przyczyny anoreksji

Przede wszystkim choroba ta wynika z nie akceptacji własnego ciała. Osoby cierpiące na to zaburzenie uważają, że kluczem do sukcesu jest idealna sylwetka. Do tego dochodzi chęć udowodnienia, że w każdej dziedzinie są najlepsze. Problem pojawia się wtedy, gdy stając przed lustrem nie dość, że nie dostrzegają własnego wychudzenia i wyczerpania organizmu, to w dodatku dochodzą do wniosku, że są zbyt grube. Zachowanie to wynika z niskiej samooceny oraz braku wiary w siebie. Osoba, która tak siebie postrzega dąży do udowodnienia, że jednak ma kontrolę nad swoim życiem, że potrafi utrzymać smukłą sylwetkę, jednakże posiada zaburzony obraz postrzegania jej.

 

Jak wygląda leczenie?

Choroba ta wyniszcza fizycznie i psychicznie, zatem leczenie jest długotrwałe, bowiem należy leczyć ciało i psychikę osoby cierpiącej na jadłowstręt psychiczny. Osoby takie nawet z pomocą otoczenia nie są w stanie odzyskać równowagi. Konieczne staje się odwiedzenie psychoterapeuty, który popracuje nad psychiką. Czasami choroba jest już tak zaawansowana, że wymaga hospitalizacji. Niekiedy organizm jest tak wyczerpany, że kończy się to na oddziale intensywnej opieki medycznej. Jeżeli osoba nie jest skrajnie wyczerpana leczenie może być podjęte w szpitalu psychiatrycznym. Z czasem konieczna będzie również zmiana nawyków żywieniowych. W całym procesie leczenia konieczne będzie kontrolowanie wagi pacjenta. Na oddziałach szpitalnych najczęściej spotyka się wagi kolumnowe ze względu na ich łatwość przemieszczania, nośność, wielofunkcyjność pozwalającą na jednoczesne badanie wzrostu i wagi z możliwością wyliczenia BMI, co pozwoli na stałą, łatwą i szybką kontrolę pacjenta. Wagi tego typu mogą być zasilane bateryjnie lub poprzez zasilacz. Nowoczesne modele mogą być wyposażone w funkcję tarowania, zatrzymywania pomiaru oraz istnieje możliwość wydruku wyniku. Waga tego typu jest inwestycją na długie lata. Jest wykonana z najlepszej jakości materiałów. Wagi tego typu mają zastosowanie również w poradniach dietetycznych, ginekologicznych oraz w gabinetach lekarzy rodzinnych.