Rehabilitacja ortopedyczna - szansa na powrót do zdrowia

Rehabilitacja ortopedyczna - szansa na powrót do zdrowia

Czym jest rehabilitacja ortopedyczna, dla kogo jest przeznaczona i czy warto rehabilitować się w prywatnej klinice? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej.

 

Czym jest rehabilitacja ortopedyczna?

Rehabilitację ortopedyczną definiuje się jako przywracanie uszkodzonemu narządowi ruchu właściwych mu funkcji oraz leczenie chorób, urazów, zmian wrodzonych lub nabytych układu kostno-stawowego i mięśniowego. Rehabilitacja ma na celu umożliwić pacjentowi powrót do poprzednich aktywności życiowych, z których – wskutek choroby – musiał się wycofać.

 

Dla kogo jest rehabilitacja ortopedyczna?

Rehabilitacja ortopedyczna przeznaczona jest przede wszystkim dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa lub takich, które doznały urazu układu kostnego, wiązadeł lub stawów.

Bóle kręgosłupa pojawiają się w następstwie uszkodzenia krążka międzykręgowego oraz niewydolności układu więzadłowo-mięśniowego. Problemy z kręgosłupem są jednym ze współczesnych problemów cywilizacyjnych, mającym swoje źródło w siedzącym trybie życia oraz niewłaściwych nawykach. Według danych statystycznych 97% dolegliwości bólowych tego typu nie ma podłoża zapalnego, lecz czysto mechaniczne. Powstają one wskutek zmian zachodzących w obrębie struktur kręgosłupa, które są nadmiernie obciążane, a w konsekwencji ulegają uszkodzeniu.

Rehabilitacja ortopedyczna przeznaczona jest także dla osób:

  • mających uszkodzoną kość (złamanie), wiązadła lub mięśnie (naciągnięcia, naderwania),

  • które przebyły artroskopię obręczy barkowej, kolana lub stopy,

  • mające endoprotezę bioder lub kolan.

 

Aby osiągnąć trwałą poprawię zdrowia, należy zająć się najbardziej źródłowymi przyczynami problemów. Samo zwalczanie objawów, np. środkami przeciwbólowymi, nie wystarczy. Jedynie długotrwała rehabilitacja jest w stanie poprawić jakość życia pacjenta z tego typu przypadłościami.

 

Prywatna klinika rehabilitacyjna – najlepsze rozwiązanie

Jest rzeczą powszechnie wiadomą, że prywatne kliniki świadczą usługi na nieporównanie wyższym poziomie niż państwowe placówki. Prywatna rehabilitacja ortopedyczna z pewnością przyniesie pacjentowi zauważalne korzyści i pomoże mu w powrocie do zdrowia. Liczne badania naukowe wskazują na pozytywne skutki jej konsekwentnego stosowania.