Rehabilitacja domowa – zalety

Rehabilitacja domowa – zalety

Rehabilitacja jest zazwyczaj przeprowadzona w specjalnych ośrodkach takich jak szpital czy gabinet lekarski. Od pewnego czasu pojawiła się możliwość wykonywania zabiegów w domu pacjenta.

Według zarządzenia prezesa NFZ z 2007, rehabilitacja domowa może być refundowana. Przysługuje ona tym pacjentom, którzy:

  • mają ogniskowe uszkodzenia mózgu – 12 miesięcy od zachorowania

  • mają ciężkie uszkodzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego

  • mają uszkodzony rdzeń kręgowy – 12 miesięcy od wypadku

  • są przewlekle chorzy (Parkinson, zapalenie wielomięśniowe, SM, guzy mózgu itd.)

  • są w stanie wegetatywnym lub apalicznym

Aby uzyskać skierowanie na rehabilitacje domową, potrzebne jest zaświadczenie od lekarza-specjalisty.

Jakie są zalety rehabilitacji w domu?

Na pierwszym miejscu wymienić trzeba indywidualne podejście do pacjenta. Rehabilitant, który przychodzi do domu poświęca czas wyłącznie jednemu pacjentowi (w przypadku rehabilitacji w szpitalu czy gabinetach, tych pacjentów może być kilku). Dodatkowo, takie zabiegi wykonywane 1 na 1, zapewniają szybsze efekty terapii. Pacjenci, którzy korzystają z rehabilitacji domowej, wykazują silniejszą motywację – wielu pacjentów wstydzi się ćwiczyć w miejscu publicznym, a dom jest ich naturalnym środowiskiem, dlatego też podchodzą do ćwiczeń z większym zapałem. Domowe ćwiczenia korzystne są też dla dzieci, z tego samego powodu.

Kolejną zaletą są mniejsze koszty. Rehabilitacja w szpitalu jest kosztowna z tego względu, że wliczone są w nią nie tylko koszty ćwiczeń z terapeutą, ale także koszty hotelowe, które związane są z przebywaniem chorego w ośrodku. W przypadku rehabilitacji domowej, ponosimy tylko koszty wizyty terapeuty i wizyty lekarza, która odbywa się raz na jakiś czas.

Głównym celem rehabilitacji domowej jest nie tylko poprawa stanu zdrowia, ale także poziomu życia pacjentów. Fizjoterapeuci, którzy zazwyczaj przyjeżdżają do pacjenta, mają wieloletnie doświadczenie w swoim zawodzie i do każdego przypadku podchodzą indywidualnie.  

Artykuł gościnny napisany przez fizjoarena.pl.