Nawyki, które destrukcyjnie wpływają na Twoje zęby

Nawyki, które destrukcyjnie wpływają na Twoje zęby

Nawet jeżeli stosujesz zdrową dietę i dbasz o kompleksową higienę jamy ustnej, wciąż możesz borykać się z problemami związanymi ze zdrowiem zębów. Niektóre z codziennie powtarzanych nawyków mogą być ich przyczyną. Jakie przyzwyczajenia najbardziej szkodzą zębom?

Nieodpowiednia technika szczotkowania zębów może być bardzo szkodliwa. Stomatolodzy przeważnie zalecają stosowanie metody wymiatającej bądź wibracyjnej. Jeżeli nie wiemy, jak należy poprawnie czyścić zęby, możemy poprosić lekarza o instruktaż. Destrukcyjne jest także zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni zębów. Może to prowadzić do powstania stanów zapalnych dziąseł oraz ubytków w szkliwie. Rozwiązaniem jest zakup elektrycznej szczoteczki do zębów z wbudowanym czujnikiem nacisku, który uchroni nas przed tym destrukcyjnym nawykiem.

 

Szczoteczka o twardym włosiu

Wiele osób decyduje się na korzystanie ze szczoteczki o twardym włosiu, ponieważ najskuteczniej usuwają one powierzchowne przebarwienia. Należy jednak pamiętać, by takie szczoteczki stosować jedynie doraźnie. Regularne korzystanie z nich może doprowadzić do porysowania szkliwa i podrażnienia dziąseł. Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów bądź choroby przyzębia powinny wybierać jedynie szczoteczki o miękkich włóknach. Tego typu szczoteczki oferuje popularny sklep ze szczoteczkami Denthelp.

 

Pasta o wysokim RDA

Do codziennego stosowania należy wybierać pasty o jak najniższym współczynniku ścieralności zębiny - RDA. Produkty z wysoką zawartością RDA niszczą szkliwo i przyczyniają się do powstania nadwrażliwości oraz próchnicy. Nie wybielają zębów, a jedynie ścierają mechanicznie powierzchowne przebarwienia. Jeżeli chcesz rozjaśnić uśmiech pastą do zębów, wybierz tę, która działa enzymatycznie.

 

Owoce a mycie zębów

Po zjedzeniu owoców (w szczególności cytrusów), wypiciu soków, gazowanych napojów - należy wstrzymać się z myciem zębów przez co najmniej 30 minut. W tych produktach zawarta jest duża ilość rozmiękczających szkliwo kwasów. Zęby stają się o wiele bardziej podatne na uszkodzenia. Po spożyciu owoców wypłucz więc zęby wodą.

 

Używanie zębów jako narzędzia

Odkręcanie zębami butelek, otwieranie kapsli, rozłupywanie orzechów i wiele innych - pomysłowość ludzka nie zna granic. Takie nawyki mogą prowadzić do ukruszeń czy pęknięć zębów oraz degradacji szkliwa. W wyniku złamania można nawet stracić ząb! Chyba nie warto tak ryzykować.

 

Palenie papierosów

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że papierosy negatywnie wpływają na cały organizm palacza, w tym również na jamę ustną. Powodują m.in. przebarwienia, choroby przyzębia, nieświeży oddech. Co gorsza, rany w jamie ustnej palacza goją się znacznie gorzej! Zdecydowanie radzimy więc zerwanie z nałogiem.

 

Słodkie napoje

Pełne chemicznych dodatków i cukrów prostych, dzięki swojej konsystencji docierają w każdy zakątek jamy ustnej. Dodatkowo wypłukują niezbędne do remineralizacji szkliwa minerały oraz obniżają poziom pH w ustach na bardziej korzystny dla kwasotwórczych bakterii. Uzębienie osób często spożywających słodkie napoje staje się podatne na nadwrażliwość i próchnicę. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych dolegliwości, pij słodkie napoje przez słomkę. Po wypiciu wypłucz zęby.

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu okaże się dla Czytelników pouczająca. Eliminacja wymienionych zachowań pozwoli cieszyć się białym i zdrowym uśmiechem przez dłuższy czas.