Motylica wątroby - jakie badania należy wykonać?

Motylica wątroby - jakie badania należy wykonać?

Choroby powstają nie tylko na skutek infekcji wirusowej, czy zakażenia bakteriami - mogą być również spowodowane pasożytami. Często jednak lekceważymy możliwość zarażenia się nimi. Tymczasem pasożyty, takie jak motylica wątrobowa, powodują wiele nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych dolegliwości.

Sprawdźmy więc czym jest motylica wątroby i jak można ją wykryć.

 

Motylica wątroby, czyli?

Motylica wątrobowa to pasożyt, który znany jest głównie z tego, że występuje u zwierząt - najczęściej roślinożernych takich jak kozy, owce czy krowy. Posiada on jednak zdolność rozwoju również w organizmie człowieka. Motylica wątrobowa, zwana również przywrą odpowiada za rozwój choroby zwanej fascjolozą. To choroba powodująca szereg dolegliwości ze strony układu pokarmowego i może przyczynić się do osłabienia wątroby oraz uszkodzenia układu żółciowego.

Motylicą możemy zarazić się jedynie drogą pokarmową np - poprzez spożywanie owoców, które umyte zostały wodą zanieczyszczoną jajami pasożytów. Co ważne, motylica nie przenosi się z człowieka na człowieka - nie musimy obawiać się, że kogoś zarazimy lub zostaniemy zarażeni. Leczenie motylicy wątrobowej polega najczęściej na łączeniu leków przeciwpasożytniczych z ziołowymi preparatami wspomagającymi pracę wątroby.

 

Jakie badania warto wykonać?

Istnieje kilka rodzajów badań, które pomagają wykryć zakażenie motylicą wątrobową. Jednym z nich jest badanie kału na obecność jaj tego pasożyta. Niestety, w początkowym stadium zachorowania na fascjolozę - wyniki nie są miarodajne. Dlatego lekarze coraz częściej zlecają wykonanie badania krwi, dzięki któremu można zidentyfikować swoiste dla motylicy przeciwciała.

Kolejnym skutecznym badaniem jest PCR czyli reakcja łańcuchowa polimerazy. Często stosuje się również diagnostykę obrazową - badania usg czy tomografię. Jeśli ten temat cię zainteresował dowiedz się więcej o badaniach w kierunku motylicy.

 

Kiedy zdecydować się na wykonanie badań?

Obecność przywry w układzie pokarmowym człowieka nie zawsze daje widoczne i jednoznaczne objawy. Bywa nawet, że u wielu osób fascjoloza przebiega bezobjawowo. Niemniej jednak objawy takie jak gorączka, ból brzucha, powiększenie wątroby i śledziony oraz nudności - powinny nas skłonić do wykonania badania na obecność motylicy. W przypadku ostrego przebiegu choroby doskwierają dolegliwości takie jak jak żółtaczka, świąd skóry, obecność guli w gardle czy bolesności brzucha z prawej strony.

 

Na szczęście, leczenie fascjolozy (czyli choroby wywołanej przez motylicę) jest w dzisiejszych czasach skuteczne i bezpieczne. Pamiętajmy jedynie o tym, by pod żadnym pozorem nie lekceważyć pojawiających się objawów i wykonać wspomniane wyżej badania. Ich koszt nie jest duży, a są najlepszym sposobem na wykrycie pasożyta.