Magnez, żelazo, wapń – trzy pierwiastki dobrego samopoczucia

Magnez, żelazo, wapń – trzy pierwiastki dobrego samopoczucia

Magnez, żelazo i wapń wpływają korzystnie na nasz organizm. Sprawiają, że czujemy się fantastycznie. Zapoznajmy się z tymi trzema ważnymi dla wzrostu i rozwoju pierwiastkami.

Magnez

Magnez to pierwiastek chemiczny, który stanowi właściwie podstawę medycyny. Dlaczego? Otóż w momencie, kiedy czujemy się słabo, powinniśmy sprawdzić poziom magnezu we krwi, bowiem to właśnie ten pierwiastek dostarcza nam siły. Dzieje się tak dlatego, iż bierze udział w przemianie materii, warunkując przyrost energii i pozytywnie działając między innymi na układ nerwowy i układ krążenia. Magnez ponadto wzmacnia mięśnie i kości. Im większego doświadczamy wysiłku, tym mniej magnezu mamy we krwi, dlatego nieustannie należy go przyjmować w postaci suplementów diety i w sposób naturalny. Niedobór magnezu objawia się rozdrażnieniem, zmęczeniem, drganiem mięśni, a nawet zaburzeniami działania mózgu i kołataniem serca. Nadmiar magnezu objawia się z kolei zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami, biegunkami i trudnościami w oddychaniu. Magnez zawierają głównie takie produkty jak: kakao, szpinak, fasola, banany, kalafior, brokuły, orzechy włoskie i chleb razowy.

 

Żelazo

Żelazo występuje w formie hemowej, czyli łatwo przyswajalnej, głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, a także w formie niehemowej, czyli ciężko przyswajalnej. O suplementację żelaza powinien dbać każdy, ale zwłaszcza osoby w okresie dojrzewania, a także stosujące dietę, w tym wegetariańską. Żelazo zawiera się przede wszystkim we krwi, dlatego też w razie jej utraty, na przykład w czasie cyklu menstruacyjnego czy krwawienia z jakiegoś narządu, traci się też tę cenną substancję. Żelazo odpowiada za tworzenie czerwonych krwinek, "dystrybucję" tlenu w organizmie, a także za wspomaganie układu odpornościowego w zwalczaniu wirusów, bakterii i grzybów. Niedobór żelaza powoduje anemię, chorobę polegającą na występowaniu zbyt małej ilości czerwonych krwinek transportujących tlen, co objawia się osłabieniem. Nadmiar żelaza powoduje z kolei wielokrotne przetaczanie krwi i przyczynia się do powstawania chorób. Żelazo zawierają głównie takie produkty jak: mięso, jaja, nasiona roślin strączkowych, szpinak i pieczywo.

 

Wapń

Wapń to pierwiastek chemiczny, zawierający się w materii nieożywionej i ożywionej. Sprawia, że krew krzepnie prawidłowo, kości i zęby stają się mocne, a mięśnie sprawne. Właśnie dlatego zaleca się dzieciom picie mleka, gdyż zawiera ono wiele wapnia. Ponadto pierwiastek ten wpływa dodatnio na samopoczucie. Niedobór wapnia powoduje kruchość uzębienia i układu ruchu oraz słabą krzepliwość krwi. Nadmiar wapnia z kolei - nudności i zaparcia; nadmierna ilość wapnia przeszkadza też we wchłanianiu innych pierwiastków i związków. Wapń zawiera się głównie w mleku oraz wszelkich innych produktach nabiałowych.

Chcesz być zdrowy? Brakuje Ci witamin i minerałów? Sprawdź suplementy w alezielonysklep.pl.