Kiedy należy wykonywać badania hormonalne?

Kiedy należy wykonywać badania hormonalne?

O tym, że hormony wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu nie trzeba nikogo przekonywać. Często jednak nie kontrolujemy tego, czy ich poziom jest odpowiedni, przynajmniej dopóty, dopóki nie odczuwamy żadnych niepokojących dolegliwości.

 

O ile nie jest to wielkim błędem w przypadku zdrowych osób, o tyle warto mieć świadomość, że istnieją sytuacje, w których wykonanie badań hormonalnych jest jak najbardziej pożądane.

Jedna z takich sytuacji dotyczy kobiet planujących macierzyństwo oraz tych, które są w ciąży.

 

Badania hormonalne - czym są?

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie są badania hormonalne. Jak sama nazwa wskazuje, ich celem jest ocena poziomu hormonów w naszym organizmie. Oceny dokonuje się poprzez analizę próbki krwi. Istnieje wiele rodzajów badań hormonalnych pozwalających określić różne rodzaje hormonów. Niemniej jednak wśród najpopularniejszych wymienić należy badania hormonów tarczycy, poziomu prolaktyny czy hormonów płciowych. Kto przede wszystkim powinien poddawać się takim badaniom? Poza osobami, które odczuwają niepokojące dolegliwości badania te powinny wykonać kobiety planujące ciąże w tym również te, które mają problemy z poczęciem dziecka.

 

Badania poziomu hormonów tarczycy

To jedno z najczęściej zlecanych badań hormonalnych. Niedoczynność tarczycy jest bowiem częstym problemem występującym u kobiet i może wpływać negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu oraz nasze samopoczucie. Powinniśmy zbadać poziom hormonów tarczycy, jeśli odczuwamy dolegliwości takie jak zmęczenie, uczucie zimna, wahania wagi czy łamliwość paznokci.

 

Badania poziomu prolatkyny

Teoretycznie prolaktyna nie ma związku z układem rozrodczym więc badanie jej poziomu w przypadku przyszłych mam nie jest konieczne. W praktyce jednak zaburzenia wydzielania tego hormonu mogą prowadzić do trudności z zajściem w ciąże oraz powodować np. nieregularne cykle miesiączkowe czy cykle bezowulacyjne. Kontrolując poziom prolaktyny możemy, więc znaleźć przyczynę problemu.

 

Badania hormonów płciowych

Kolejnym badaniem, które może pomóc nam zwłaszcza w poszukiwaniu przyczyn trudności z zajściem w ciąże jest badanie poziomu hormonów płciowych. Pozwala ono na zbadanie poziomu estrogenu, progesteronu oraz gonadotropin. Dzięki tak wnikliwej analizie lekarz może określić gdzie pojawia się problem i dobrać skuteczną metodę leczenia.

 

Jak wyglądają badania i o czym mogą mi powiedzieć?

Nie ukrywajmy, badania hormonalne nie są jednymi z najczęściej wykonywanych przez nas badań diagnostycznych. Z tego powodu wiele pań zastanawia się jak wykonać badania hormonalne. Tymczasem, to wcale nie jest trudne. Przede wszystkim warto udać się do lekarza specjalisty, który stwierdzi konieczność wykonania badań oraz określi ich rodzaj. Następnie musimy jedynie oddać próbkę krwi do badania i poczekać na wynik. Dzięki testom dowiemy się czy poziom hormonów płciowych jest na odpowiednim poziomie oraz czy nasza tarczyca jest zdrowa.

Badania hormonalne mogą pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny kłopotów z zajściem w ciąże lub też dać nam zielone światło do starania się o dziecko. Co ważne, nawet złe wyniki badań nie powinny nas martwić. Lekarz posiadający szczegółowe wyniki jest w stanie dobrać odpowiednie leczenie, które w znaczącej większości przypadków jest stuprocentowo skuteczne.

 

Podsumowując, wykonanie badań hormonalnych pozwoli wychwycić wszelkie nieprawidłowości i w pełni zadbać o zdrowie przyszłej matki oraz dziecka. Nie należy się więc ich obawiać.