Jęczmień na oku – domowe sposoby leczenia

Jęczmień na oku – domowe sposoby leczenia

Schorzenie, które nazywamy jęczmieniem, to nic innego, jak zapalenie gruczołu znajdującego na powierzchni powieki. W pierwszej fazie tworzy bolesne zaczerwienienie, które później przekształca się w grudkę wypełnioną ropą. Jak wyleczyć go w domu, jeśli nie mamy dostępu do okulisty?

Jęczmień – przyczyny i objawy

O nabawienie się jęczmienia wcale nie tak trudno. Zazwyczaj wywołują go bakterie, które przenosimy na dłoniach. Jeśli rzadko myjemy ręce, ryzyko wystąpienia jęczmienia wzrasta. Czasami wystarczy brudną dłonią potrzeć swędzącą powiekę, by pojawił się jęczmień. Ropnemu zapaleniu gruczołów powiekowych sprzyja także spadek odporności oraz niedokładne zmywanie makijażu – nadmiar kosmetyków może zatykać gruczoły, doprowadzając do stanu zapalnego.

Na początku zapalenia odczuwamy ból i pojawia się zaczerwienienie. Po kilku dniach w jego miejscu tworzy się grudka wypełniona ropą. Jęczmień może dotyczyć pojedynczego gruczołu lub kilku. Może także wystąpić na zewnątrz powieki lub wewnątrz niej, co zdecydowanie częściej wymaga interwencji lekarskiej, bo zazwyczaj jęczmień należy wtedy naciąć. Za jęczmieniem idą objawy towarzyszące, charakterystyczne dla zapaleń w obrębie oczu. Odczuwamy swędzenie, ból, łzawienie oraz światłowstręt. Poza tym ropna krostka jest widoczna spod rzęs i wygląda bardzo nieestetycznie. Po kilku dniach grudka co prawda pęka samoistnie i stan zapalny wygasa, ale w trakcie jego trwania warto poszukać środków zaradczych.


Jajko i obrączka na jęczmień – czy to naprawdę zadziała?

Jeśli mamy do czynienia z jęczmieniem po zewnętrznej stronie powieki, możemy wspomóc się domowymi sposobami leczenia. Najbardziej znane domowe metody na jęczmień mogą nam się wydać co najmniej zabobonne, ale po namyśle da się je wyjaśnić w dość racjonalny sposób. Na najbardziej kontrowersyjne wygląda leczenie jajkiem. Jajko gotujemy na twardo i nie obierając ze skorupki zawijamy w chusteczkę, po czym przykładamy do powieki. Druga metoda wymaga użycia złotej obrączki – pierścionek rozgrzewamy pocierając go w dłoniach i również przykładamy do chorego miejsca. W obydwu tych metodach chodzi o to, by jęczmień nagrzewać, a i złoto, i ugotowane jajko dobrze trzymają ciepło. Mają poza tym gładki, owalny kształt, bezpieczny w kontakcie z tak delikatnym narządem, jakim jest oko. Praktycznie rzecz biorąc, jęczmień możemy więc nagrzać na wiele sposobów, jednak te dwa utarły się na tyle, że są powszechnie polecane wśród zwolenników domowego leczenia.

Leczenie można wspomóc także okładami ziołowymi ze świetlika, mniszka lekarskiego, zielonej herbaty czy rumianku. Przygotowujemy napar i w jeszcze ciepłym moczymy wacik kosmetyczny, przemywając następnie powieki.

Nawet jeśli sposoby te nie pomogą, prawdopodobnie też nie zaszkodzą. Pewność wyleczenia da nam jedynie wizyta u okulisty. Ten przepisze krople lub maści z antybiotykiem. Konsultacja lekarska jest absolutnie konieczna, w momencie gdy jęczmień często powraca lub gdy utworzył się po wewnętrznej stronie powieki.


Elżbieta Gwóźdź