Jak złagodzić ból gardła?

Jak złagodzić ból gardła?

W zdecydowanej większości przypadków ból gardła spowodowany jest infekcją wirusową. Co znamienne, dopada nas często w sposób nagły i niespodziewany, kiedy to nasz organizm, w wyniku różnych przyczyn, ma obniżoną odporność.

Ból gardła jest bardzo często spotykaną przypadłością, szczególnie u dzieci, a ponieważ łatwo można sobie z nim poradzić domowymi sposobami, nie ma sensu sięgać po antybiotyki, które i tak nie są skuteczne w walce z wirusami. Nie należy jednak tego rodzaju infekcji lekceważyć - trzeba ją zdusić w zarodku, w przeciwnym wypadku infekcja może się rozwinąć, przybierając na przykład postać anginy ropnej, która wymagać będzie kontaktu z lekarzem i kuracji antybiotykowej. Trzeba zatem zadbać o ochronę chorego gardła, owijając szyję ciepłym szalikiem, oszczędzać je, unikając substancji podrażniających, oraz dobrze nawilżać.

Skutecznie złagodzimy ból stosując ciepłe okłady, na przykład z ugotowanych ziemniaków, olejku kamforowego, wody z octem czy maści rozgrzewającej. Doskonałym środkiem leczniczym jest miód w czystej postaci lub w połączeniu z ciepłym mlekiem i czosnkiem, który posiada właściwości bakteriobójcze. W trakcie kuracji powinno się spożywać dużo płynów - może to być herbata z sokiem malinowym, napary z kwiatu lipy, rumianku czy czarnego bzu, napoje z dużą zawartością witaminy C – sok pomarańczowy, woda z cytryną. Jeśli w pomieszczeniu, w którym przebywamy, jest bardzo suche powietrze, powinno się je nawilżać. 

Ważnym elementem kuracji są płukanki, stosowane od dawien dawna jako skuteczny i przynoszący natychmiastową ulgę sposób na ból gardła.  Można do nich używać wody z niewielką ilością soli, naparów z rumianku, szałwii, kory dębowej, krwawnika, czarnego bzu, a także soku z kapusty lub czerwonego buraka. Ważne, aby takie płukanie robić trzy, cztery razy dziennie i przestrzegać zasady, że płyn powinien mieć taką samą temperaturę, jak temperatura ciała.