Jak wybielić zęby w domowym zaciszu?

Jak wybielić zęby w domowym zaciszu?

Każdy z nas chciałby mieć równe, zdrowe i białe zęby. Niestety z upływem czasu uzębienie na skutek czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych żółknie, szarzeje i nie wygląda już tak atrakcyjnie.

Gdy już na zębach pojawią się niemiłe dla oka przebarwienia, pozostaje podjąć z nimi walkę. Zanim udamy się do dentysty, by skorzystać z profesjonalnych, choć kosztownych metod wybielania zębów, możemy spróbować niektórych domowych sposobów na rozjaśnienie uśmiechu.

 

Krok pierwszy: odpowiednia pielęgnacja

Kluczem do posiadania białego uśmiechu jest czyszczenie zębów co najmniej dwa razy dziennie odpowiednią techniką szczotkowania. Tymczasowo można używać szczoteczki manualnej o twardym włosiu, która dokładniej usuwa powierzchowne przebarwienia (nie należy jednak wprowadzać jej stosowania na stałe, może ona uszkadzać szkliwo), bądź też zakupić specjalne wybielające końcówki do szczoteczki elektrycznej. Przez okres 2-3 miesięcy można także używać pasty wybielającej, która będzie mechanicznie ścierać przebarwienia. Pamiętaj, by nie stosować jej dłużej - takie produkty mają zazwyczaj wysoki wskaźnik RDA, mogą więc ścierać zębinę.

 

Krok drugi: dieta

Aby unikać powstawania nowych przebarwień na zębach, ogranicz spożywaniu produktów barwiących (takich jak buraki czy czereśnie) oraz używek (kawy, herbaty, czerwonego wina i papierosów).

 

 

Domowe sposoby wybielania zębów

 

Soda oczyszczona

To prosty, powszechnie znany i tani sposób. Niestety, nie jest on do końca bezpieczny. Soda silnie ściera przebarwienia razem ze szkliwem. Uzyskiwany efekt jest krótkotrwały, a konsekwentne stosowanie tej metody wybielania może doprowadzić do zżółknięcia zębów. Soda oczyszczona znajduje się w wielu wybielających pastach i korzystniejsze będzie korzystanie z tej substancji właśnie w tej formie.

 

Woda utleniona

To druga najpopularniejsza metoda wybielania zębów. Aby z niej skorzystać, należy wymieszać nadtlenek wodoru o stężeniu 35% z wodą w proporcjach 1:1 i używać tej mikstury do szczotkowania zębów. Można ją wzbogacić np. olejkiem z drzewa herbacianego o działaniu antybakteryjnym czy miętą pieprzową, która odświeży oddech. Ta metoda także musi być stosowana z głową, może się bowiem skończyć nadwrażliwością zębów.

 

Węgiel spożywczy

Ta substancja znana jest ze swoich właściwości wiążących, a wybielanie nią zębów sprowadza się głównie do mechanicznego ścierania przebarwień, może być więc szkodliwa dla szkliwa. Aby z niej skorzystać, należy rozgnieść tabletki węgla aktywnego, wymieszać je z wodą i tak powstałą papkę nałożyć na zęby, które następnie trzeba wyszczotkować.

 

Produkty spożywcze

Sok z cytryny

Cytryna ma właściwości wybielające dzięki zawartym w jej soku kwasom. Niestety, powodują one erozję szkliwa i jego demineralizację. Korzystając z tego sposobu przez dłuższy czas, można osłabić zęby i doprowadzić do powstania próchnicy.

 

Kurkuma

Orientalna przyprawa o właściwościach wybielających zęby. Można dodawać ją do pasty do zębów bądź szczotkować uzębienie samą kurkumą kilka razy w tygodniu.

 

Banan

Skórka dojrzałego banana zawiera duże ilości wapnia, potasu i witamin. Regularne pocieranie nią zębów może rozjaśnić je o 1-2 tony. Banan jest bezpieczny dla szkliwa.

 

Truskawki, ananasy

Zawierają dużą ilość kwasu jabłkowego, któremu przypisuje się właściwości wybielające (nie jest to jednak potwierdzone). Owoce te zawierają także dużą ilość cukrów, co negatywnie oddziałuje na zęby.

 

Oleje

Ssanie oleju, poza dobroczynnym wpływem na cały organizm, w dłuższej perspektywie wybiela także zęby. Zastosować można każdy rodzaj oleju. Należy jednak zachować regularność i ssać olej przez kwadrans każdego poranka, dokładnie płucząc nim zęby. Następnie należy go wypluć. Na efekty trzeba poczekać kilka miesięcy, jednak są one widoczne i trwałe.

 

Paski i żele wybielające

To produkty, które można bez problemu nabyć w każdej aptece bądź w sklepie dentystycznym za około 100-150 zł. Warto też sprawdzić ranking środków wybielających zęby. Paski przykleja się na zęby zgodnie z instrukcjami zawartymi na opakowaniu. Proces wybielania trwa około 7-14 dni. Żeli wybielających używa się przez ten sam czas. Ich działanie opiera się na użyciu aktywnych substancji: nadtlenku wodoru bądź nadtlenku karbamidu. Istnieje ryzyko, że wybielanie zakończy się nadwrażliwością zębów. Dzięki stosowaniu tej metody zęby mogą stać się jaśniejsze nawet o 8 tonów.

Pamiętaj, że niektóre domowe metody wybielania zębów są szkodliwe - nie należy ich nadużywać. Przed podjęciem decyzji o rozjaśnianiu skontaktuj się ze stomatologiem, sprawdź, czy twoje zęby są zdrowe i czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegów wybielających.