Jak utrzymać wagę ciała po odchudzaniu?

Jak utrzymać wagę ciała po odchudzaniu?

Dlaczego tak wiele osób, które przeszły skuteczną kurację odchudzającą, boryka się z problemem powrotu do dawnej wagi? Przyczyną są najczęściej nasze własne błędne działania.

Efekt jo-jo to coś, czego chciałaby uniknąć każda odchudzająca się osoba. Niestety, rzeczywistość często bywa okrutna. Kilogramy niejednokrotnie powracają, w wielu przypadkach nawet ze sporą nawiązką. Najczęściej dzieje się tak w przypadkach, kiedy decydujemy się na restrykcyjną dietę, pozwalającą w krótkim czasie schudnąć bardzo dużo. Efekt jo-jo potrafi wpędzić w jeszcze gorsze samopoczucie, niż to przed odchudzaniem. Oto wszystkie nasze wyrzeczenia i ciężka praca nad sylwetką nagle okazują się bezużyteczne, a wskaźnik wagi znów jest dla nas nieubłagany... Jak ponownie nie przytyć po odchudzaniu?

Przede wszystkim zrezygnujmy z surowych, ciężkich do zrealizowania diet. Efektywne odchudzanie to dość długi proces, podczas którego stopniowo będziemy wprowadzać nasz organizm na nowe „metaboliczne” obroty. Diety restrykcyjne prowadzą do wycieńczenia organizmu, który po ich zakończeniu mocno domaga się wszystkich składników, jakich mu brakowało podczas kuracji. Kiedy zaczynamy mu je dostarczać, ten zaczyna je magazynować. Efekt? Przybieranie na wadze. Zrezygnujmy zatem z diet bardzo niskokalorycznych oraz diet jednoskładnikowych. Rozsądna dieta to taka, która dostarcza wszystkich ważnych składników odżywczych oraz eliminuje tłuszcze i cukry proste. Trening plus zbilansowana dieta przyczynią się do skutecznego schudnięcia, a poza tym pomogą nam utrzymać stałą wagę po zakończeniu kuracji. 

Druga rzecz, o której należy pamiętać, to fakt, iż odchudzanie to proces długotrwały, a dieta jest dopiero jego początkiem. Kolejny etap to utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych, które powinny nam towarzyszyć całymi latami. Jeśli ktoś po zakończeniu diety powraca do starych nawyków w żywieniu, nie ma się co dziwić, ze waga powraca. Racjonalne, zdrowe, niskotłuszczowe jedzenie powinno nam towarzyszyć już zawsze! Po zakończonej diecie, nie należy też zaprzestawać aktywności fizycznej.