Skąd bierze się kaszel?
Objawy kaszlu są oznaką podrażnienia płuc i oskrzeli przez zalegający na ich powierzchni śluz. W konsekwencji tego powstaje odruch odkrztuszania, co stanowi próbę usunięcia przez organizm właśnie śluzu i zawartych w nim bakterii.
Pierwszym krokiem, jaki należy więc podjąć, jest unikanie za wszelką cenę potraw, które powodują nagromadzanie wspomnianej wydzieliny. Najważniejsze jest zwłaszcza wycofanie na pewien czas z diety wszelkich produktów mlecznych (sery, jogurty, mleko pasteryzowane). W celu eliminacji uporczywego kaszlu, należy ponadto zrezygnować z pożywienia osłabiającego odporność. Pożegnajmy się więc na parę tygodni z rafinowanym cukrem w każdej postaci, nie tylko tego używanego powszechnie do słodzenia. Cukier znajduje się również w smacznych czekoladkach, batonikach, ciasteczkach, itp. Spożywając go nawet w niewielkich ilościach, poważnie utrudnimy proces leczenia kaszlu.
Wzmocnij się witaminami i ogrzej organizm!
W celu skutecznego usunięcia wszelkich bakterii obecnych podczas kaszlu, należy dodatkowo przyjmować duże ilości witaminy C. Wbrew pozorom, sprzedawane w aptekach kapsułki mogą nie zaspokoić naszego zapotrzebowania. Znacznie lepszym rozwiązaniem okażą się naturalne warzywa i owoce. Nie uda nam się poza tym usunąć śluzu z płuc, jeżeli odpowiednio się nie wygrzejemy. Ciepłe ziółka (zwłaszcza na bazie lipy) czy herbatki z cytryną i sokiem malinowym będą wspaniałym wybawieniem na uporczywy kaszel. Bardzo pomocny będzie ponadto gorący rosół z kury oraz grzaniec z goździkami.
Syropy domowej roboty na kaszel
Oprócz tego możemy także wspomóc się całkowicie naturalnymi syropami. Te sprzedawane w aptekach nie zawsze się sprawdzają, gdyż mają w swoim składzie spore ilości cukru. Sporządźmy więc syrop z całkowicie bezpiecznych i skutecznych w leczenie kaszlu składników, takich jak:
1. Czosnek – naturalny antybiotyk, który przy okazji doskonale rozgrzewa.
2. Dzika róża – najlepsze naturalne źródło witaminy C w naszej strefie klimatycznej. Zawiera jej znacznie więcej niż cytryna!
3. Szałwia – posiada skuteczne właściwości antyseptyczne.
4. Imbir – świetnie nawilża śluzówkę.
5. Nasiona kopru włoskiego – posiadają właściwości ściągające śluz.
7. Miód – rozgrzewa i zwalcza bakterie.
8. Mniszek lekarski – bardzo smaczny, a zarazem niezwykle skuteczny w walce z uporczywym kaszlem.