Domowe sposoby na przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienie

Dopadło cię przeziębienie? Spokojnie, nie musisz od razu kupować całej sterty leków, aby pozbyć się uporczywych dolegliwości. W przeziębieniu pomocne mogą być także stare, sprawdzone, domowe metody.

Kiedy dopada nas przeziębienie, na ogół szukamy pomocy w dostępnych w aptekach medykamentach. Tymczasem, również domowe sposoby mogą pomóc wypędzić z naszego organizmu katar, kaszel, ból gardła oraz inne nieprzyjemne objawy. 

Zacznijmy od nieżytu nosa, czyli od kataru. W tej dokuczliwej dolegliwości najlepiej pomogą krople i aerozole do nosa, powodujące zwężenie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Jednakże katar można także łagodzić innymi sposobami. Przykładem są tutaj inhalacje ziołowe. W tym celu zalewamy zioła wrzątkiem, a następnie wdychamy opary przez kilka minut. Możemy wykorzystać tu rumianek, szałwię, rozmaryn. Susze ziołowe można zastąpić także olejkami, np. eukaliptusowym, miętowym, sosnowym, rozmarynowym. W katarze pomocny może okazać się również chrzan. Otwieramy słoiczek ze świeżym chrzanem i mocno wdychamy jego aromat. Podobne zadanie może spełnić świeża, pokrojona cebula. W walce z katarem (a także z innymi objawami przeziębienia) pomocny może okazać się także czosnek, który wykazuje genialne właściwości bakteriobójcze. Spożywać go zatem należy jak najczęściej, np. na kanapkach lub jako składnik gorącego napoju z mlekiem i z miodem. 

Teraz czas na zwalczanie kaszlu. Tu przyda się jakaś dobra receptura na syrop na kaszel własnej roboty. Znanych jest ich co najmniej kilka, jednak do najbardziej rozpowszechnionych należy syrop z cebuli. Wystarczy pokroić drobno cebulę i zasypać ją cukrem. Już następnego dnia otrzymamy kojący, antybakteryjny syrop. W kaszlu pomocne okaże się również nacieranie okolic klatki piersiowej olejkiem kamforowym. 

Jeśli zaś męczy nas ból gardła, znakomicie sprawdzą się płukanki ziołowe (np. z rumianku, szałwii). Pomocne może być też kilkukrotne w ciągu dnia płukanie gardła roztworem wody i soli (na szklankę ciepłej wody - 1 łyżka soli). Niezależnie od towarzyszących przeziębieniu objawów, warto wspomagać się sokiem z malin, herbatkami napotnymi (np. z lipy), herbatą z cytryną oraz gorącym rosołem.