Dieta dla paznokci

Dieta dla paznokci

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta pomagająca dbać o paznokcie? Czy są jakieś preparaty wspomagające ich zdrowie?

Chyba na wszystko są diety. Naprawdę. Nawet na paznokcie. Wydawało mi się to niedorzecznym do czasu, kiedy zaczęły mi się rozdwajać paznokcie. Zaniepokoiłem się tym do tego stopnia, że poszedłem do dermatologa i cały wystraszony, dowiedziałem się, że jest to po prostu wynik nieodpowiedniej diety.

Paznokieć (budowa paznokcia

Każdy z nas ma ich 20. Są one elementami ochrony opuszków naszych palców, także u nóg, i przez całe nasze Zycie sobie powoli rosną. Wytwarza je skóra, a składają się głównie z keratyny. Powoduje to, że w sposób naturalny z paznokciami jest tym lepiej, im w lepszej kondycji znajduje się nasza skóra, ale w praktyce można mieć problemy z jednym i nie mieć żadnego kłopotu z drugim. Trzeba osobno pochylać się nad problemami paznokci, ponieważ ich rozdwajanie się i łamanie może prowadzić do bardzo głęboko wchodzących w palec pęknięć, co już jest drastycznie nieprzyjemne. Paznokieć zbudowany jest bowiem z dwóch ułożonych na sobie blaszek, z których ta spodnia jest integralną częścią tkanek miękkich opuszka. (efekty rozdwajania się paznokcia).

Ważne składniki pokarmowe

Budowaniu zdrowej płytki paznokcia pomaga przede wszystkim obecność dużej ilości żelaza, magnezu i krzemy w diecie, a katalizatorem całego procesu są witaminy z grupy B. Jeśli bezpośrednim problemem jest łamanie się paznokci, przyczyną jest najczęściej brak magnezu i cynku. (jedno z najlepszych źródeł magnezu i cynku) Jakimś rozwiązaniem są tutaj oczywiście suplementy diety w postaci kapsułek z mieszankami różnych substancji, ale w praktyce znacznie lepiej jest raz na tydzień lub dwa jeść przez jeden dzień dietę paznokciową, jak to dla własnych potrzeb określam. (odzywka do paznokci może przyjść z doraźną pomocą).

Na marginesie dodam, że kłopoty z paznokciami w czasie ciąży są najczęściej spowodowane brakami żelaza, co można naprawić poprzez jedzenie dużej ilości czerwonego mięsa, ale zdrowiej będzie wybrać szpinak.

Przykład diety paznokciowej

Rano zjadamy kanapki na ciemnym pieczywie z pastą z mozarelli (miksowany ser, pietruszka, łyżka pestek słonecznika, stary parmezan i oliwa). Na drugie śniadanie smoothie owocowe z pomarańczy i banana z dodatkiem szpinaku. Obiad powinien składać się z kaszy gryczanej oraz pieczonego łososia z dodatkiem marchewki i pietruszki. Na podwieczorek kilka kostek gorzkiej czekolady, a na kolację ciemne pieczywo z pastą z makreli.

Serum

Dobrym rozwiązaniem, które może pomóc w pielęgnacji paznokci jest używanie różnego rodzaju serum, np REGENERUM Serum do paznokci. Produkty te idealnie nadają się jako dodatek wzbogacający dietę we wszystkie potrzebne mikroskładniki.

Jacek Pyziak