Czy głodówki mają sens?

Czy głodówki mają sens?

Wiele osób zastanawia się nad sensem głodówek w celu odchudzania lub oczyszczania organizmu z zalegających toksyn. Czy ich przeprowadzanie ma dobroczynny czy negatywny wpływ na nasze zdrowie?

Stosowanie głodówek to istniejący w medycynie od dawien dawna sposób na oczyszczanie organizmu. W dzisiejszych czasach wśród lekarzy i dietetyków zdarzają się różne opinie na temat sensu ich przeprowadzania. Niektórzy są zdania, że nie jest to potrzebne, inni uważają, że właściwie zrealizowana głodówka może przynieść pozytywne rezultaty. Generalnie, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy przeprowadzić głodówkę oraz od osobistej kondycji zdrowotnej danej osoby. 

Głodówka może mieć sens tylko wtedy, gdy ma sprzyjać detoksykacji (choć i wtedy musi być zastosowana zgodnie ze ścisłymi wytycznymi) lub ewentualnie w czasie rekonwalescencji, na przykład po zatruciu. Nigdy nie będzie mieć sensu natomiast w celu odchudzania. Jeśli więc zamierzamy głodować po to, by zrzucić zbędne kilogramy, możemy od razu pożegnać się z tym pomysłem. Nigdy nie schudniemy przez głodowanie, a jeśli już nam się uda, waga powróci w momencie, kiedy my powrócimy do normalnego odżywiania. Ponadto, moglibyśmy w ten sposób całkowicie rozregulować pracę naszego przewodu pokarmowego oraz doprowadzić do wycieńczenia organizmu oraz licznych chorób. Nigdy więc nie należy głodować w celu odchudzania.

Krótka głodówka oczyszczająca, przeprowadzana raz na jakiś czas, ma swoje plusy. Pomaga pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji, które w mniejszym lub większym stopniu są w nim składowane na skutek spożywania niezdrowej żywności, stosowania używek, itp. Na taką głodówkę można się zdecydować, ale tylko pod warunkiem, że nie cierpimy na żadne choroby oraz że będzie ona trwała jedną dobę. Głodówki nie mogą też być przeprowadzane zbyt często. Podczas jednodniowej głodówki pijemy bardzo duże ilości wody (może być wzbogacona sokiem z cytryny), a przed przystąpieniem do niej, należy ograniczyć spożywanie pokarmów w celu przygotowania organizmu.