Co to jest krew utajona i dlaczego jest to ważne?

Co to jest krew utajona i dlaczego jest to ważne?

Krew utajona to krew niewidoczna gołym okiem. Pojawia się w kale i jest identyfikowana przy użyciu specjalnych przyrządów. Wskazuje na dysfunkcję przewodu pokarmowego.

 
Komu zaleca się wykonanie testu na krew utajoną?
 
Wszystkim osobom, które ukończyły 50. rok życia. Bardzo często krew utajona jest symptomem raka jelita grubego. Dlatego jeśli w Twojej rodzinie zdarzały się przypadki takich zachorowań, powinieneś wykonywać badania na krew utajoną co najmniej raz do roku. Badaniu temu powinny się poddać również osoby, które podejrzewają u siebie różnego rodzaju schorzenia układu pokarmowego, takie jak rak żołądka, gruczolak, krwawiące wrzody, polipy, hemoroidy, krwawienie z dziąseł lub z nosa czy angiodysplazja jelita. Dysfunkcje te objawiają się:
 
  • ciemnym, smolistym stolcem,
  • zmianą rytmu wypróżnień,
  • bólami żołądka,
  • ogólnym osłabieniem,
  • chudnięciem.
 
Zasadne będzie również przeprowadzenie badania na krew utajoną w przypadku anemii. Badanie takie pomoże ustalić przyczyny choroby.
 
 
Jak się przygotować do badania?
 
Przez 3 dni poprzedzające badanie na krew utajoną należy unikać jedzenia mięsa oraz spożywania preparatów zawierających witaminę C oraz żelazo; powinno się natomiast spożywać produkty bogate w błonnik (z wyjątkiem zielonych warzyw). Wykluczone jest również sięganie po alkohol i aspirynę – substancje te mogą podrażnić przewód pokarmowy. Aby ułatwić sobie wypróżnianie, nie zażywaj środków przeczyszczających, jako że mogą się one przyczynić do zadrażnienia błony śluzowej, a nawet spowodować lekkie krwawienie. Pij dużo płynów, zwłaszcza niegazowanych.
 
 
A jeśli wynik testu okaże się pozytywny?
 
Jeśli krew utajona zostanie w kale wykryta, zaleca się pacjentowi wykonanie dodatkowych badań, które mogą pomóc zidentyfikować przyczynę krwawienia: sigmoidoskopię, kolonoskopię lub badanie z podwójnym kontrastem.
 
 
Przeciwwskazania
 
Badanie na krew utajoną ma również przeciwwskazania. Nie powinny go wykonywać kobiety w trakcie okresu, osoby podejmujące leczenie stomatologiczne z powodu krwawiących dziąseł lub też cierpiące na krwawiące hemoroidy.